Portal treści PR

Artykuły poradniki

Jak przygotować się do przeprowadzki

Jak przygotować się do przeprowadzki? Oto dobre rady.

Przeprowadzka to etap w życiu praktycznie każdego człowieka. Jednym przytrafia się częściej, innym rzadziej, jednak warto pamiętać, że nie jest to tylko przeniesienie swoich rzeczy z jednego miejsca do drugiego. Przeprowadzka to złożony etap, ale nie musi być ona utrapieniem.

Aby przebiegła ona szybko, sprawnie i bez zbędnych komplikacji, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Kwestie formalne

Oczywiście to o czym należy pamiętać odpowiednio wcześniej, to poinformowanie odpowiednich instytucji o planowanej zmianie zamieszkania. Chodzi o takie instytucje jak Urząd Skarbowy, Bank, czy też gazownia i firma, która świadczy dla Ciebie usługi telekomunikacyjne. Dobre rozwiązanie to także ustalenie urlopu na czas przeprowadzki, tak, by można poświęcić temu maksimum czasu. Odpowiednio wcześnie należy także powiadomić firmę od przeprowadzek, jeśli tylko istnieje zamiar korzystania z ich usług. Warto pamiętać też o oddaniu książek do biblioteki, wypowiedzeniu innych ważnych umów, jeśli to konieczne. To także dobry moment, aby zacząć już przygotowywanie najistotniejszych dokumentów i układanie ich w jednej, opisanej teczce.

Rozpoczęcie przygotowań

W sytuacji, kiedy przeprowadzka jest planowana wcześniej, a nie jest to decyzja spontaniczna, można ją znacznie ułatwić już na samym wstępie. Pierwsze na czym warto się skupić, to przeglądanie wszystkich rzeczy i segregacja ich. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, niektóre można wyrzucić, inne sprzedać, lub podarować komuś komu się przydadzą. Jednocześnie możesz już odkładać przedmioty tematycznie w określone grupy, tak, by były w jednym miejscu. 

Małe przedmioty

To z czym przeważnie jest najwięcej problemów przy przeprowadzkach to niewielkie przedmioty, takie jak przyprawy w kuchni, czy biżuteria, ozdoby do włosów itp. Wszelkie takie przedmioty warto trzymać w jakichś pojemnikach. Dobrym rozwiązaniem jest poukładanie ich kategoriami w niewielkich pudełeczkach, tak by się nie pogubiły i nie sprawiały Ci problemów przy pakowaniu. 

Zapewnienie opieki i pakowanie

Przydatną poradą jest także rozważenie, komu mógłbyś powierzyć opiekę nad dziećmi (jeśli je masz), na czas przeprowadzki. Dzieci często są skore do pomocy, jednak niestety mogą bardziej przeszkadzać, niż pomagać. Jeśli posiadasz zwierzęta, na ten czas także warto oddać je komuś pod opiekę. 

Po wcześniejszej segregacji, rzeczy jest już mniej. Te, które na pewno zostaną zabrane do nowego domu, należy zacząć pakować. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie tego procesu od najmniej potrzebnych rzeczy. W tym celu można wykorzystać, zebrane wcześniej kartony. Rzeczy najlepiej pakować tematycznie – do jednego kartonu rzeczy z łazienki, do drugiego z kuchni. Lepiej nie mieszać ze sobą wszystkich przedmiotów w różnych pudłach, bo utrudni to tylko późniejsze ich rozpakowywanie. Kartony dokładnie i precyzyjnie opisuj. Kartony te najlepiej układać w jednym miejscu, także tematycznie obok siebie. 

Pakowanie ubrań

Jak rozsądnie spakować ubrania, szczególnie kiedy mamy ich całkiem sporo? Przydatna porada to pakowanie ich razem z wieszakami. Później będzie można je po prostu wyjąć i powiesić w nowej szafie, a nie wypakowywać kolejno i dopiero układać na wieszakach. Ponadto, warto pamiętać też, by te ubrania, które nie wiszą na wieszakach, pakować możliwie ciasno. Później będzie można je wyjąć i ułożyć w szafie. Chaos to najgorszy pomocnik przy przeprowadzce. 

Przeprowadzka

Jeśli to możliwe, w pojeździe, którym transportujesz rzeczy, zacznij układać je tak, jak w starym mieszkaniu, czyli tematycznie kartonami obok siebie. Rzeczy z kuchni w jednym miejscu, z łazienki obok. Wszystko jak najbliżej siebie. To co warto zostawić ze sobą do ostatniego momentu wyprowadzki ze starego mieszkania to najważniejsze rzeczy (dokumenty, klucze), które najlepiej trzymać w torebce, oraz coś, aby posprzątać za sobą po opuszczeniu mieszkania. 

Dzięki tym wskazówkom, rozpakowanie rzeczy w nowym miejscu będzie tylko formalnością. Zastosuj je w praktyce, a Twoja przeprowadzka będzie znacznie prostsza, niż może się wydawać. 

Artykuł powstał we współpracy z Japa&Co z Warszawy – specjalistami od przeprowadzek.

Artykuł sponsorowany