Portal treści PR

Artykuły poradniki

Skiturowe ABC – jak zacząć przygodę na fokach?

Tej zimy możesz jeszcze spróbować skitouringu! Od wielu lat ta dyscyplina, polegająca na eksplorowaniu ośnieżonych górskich zakątków bez tłumów i kolejek do wyciągów, cieszy się rosnącą w ekspresowym tempie popularnością.

W dobie koronawirusa i dystansu społecznego eksperci branży i sprzedawcy detaliczni przewidują jeszcze większe zainteresowanie skitouringiem. Według szacunków aktywność tę uprawia już około 5 milionów osób na całym świecie, z czego 2 miliony w samej Europie. 

Na czym polega magia skitouringu i czego potrzebujesz, by bezpiecznie ruszyć na wycieczkę w góry?

Specjalistyczna marka DYNAFIT wprowadzi cię w wiedzę i tajniki sprzętowe.

Podstawą każdej wycieczki skiturowej są specjalne narty umożliwiające poruszanie się pod górę i zjazdy poza trasami. W odróżnieniu od tradycyjnych nart, turowe nie mają tak mocno wyciętej talii i są zdecydowanie lżejsze.

Modele różnią się jednak między sobą w zależności od docelowego sposobu użytkowania: skiturowcy nastawieni głównie na podejścia cenią lekkość i zwrotność, podczas, gdy ci wyczekujący zjazdowych emocji szukają szerszych nart oferujących płynność jazdy zabawę w głębokim puchu.

Złotym środkiem są modele uniwersalne o umiarkowanej wadze i szerokości pomiędzy 80 a 95 mm pod butem. Długość nart powinna być podyktowana głównie umiejętnościami skiturowca i rodzajem terenu, w jakim będą one przeważnie używane. Krótsze narty uchodzą za zwinniejsze, ale nie są tak płynne w prowadzeniu. Podstawowym punktem odniesienia przy wyborze rozmiaru nart jest wzrost użytkownika minus 10 cm.

Wiązania skiturowe

Kluczem do komfortowego poruszania się pod górę jest uwolniona z tylnego modułu, luźno pracująca pięta. Rozróżniamy dwa systemy wiązań turowych: szynowe i pinowe. 

W przypadku tych pierwszych but pozostaje stabilnie wpięty pomiędzy modułami przednim i tylnym połączonymi na sztywno szyną. Oznacza to, że na podejściu z każdym stawianym krokiem wraz z piętą unosi się także całą szynę, którą należy zablokować przed rozpoczęciem zjazdu.

Z kolei w wiązaniach pinowych but przymocowywany jest bezpośrednio do narty za pomocą dwóch bocznych otworów w przedniej części buta, czyli tzw. insertów, i odpowiadających im kłów zintegrowanych w szczęce wiązania. Tylny moduł pozostaje na narcie, dzięki czemu but może swobodnie pracować. Taka konstrukcja nie tylko znacząco obniża wagę wiązania, ale także gwarantuje maksymalną wygodę w trakcie podchodzenia.

Ponad 70% sprzedawanych obecnie wiązań turowych wykorzystuje system pinowy, który przeszło 35 lat temu wprowadził na rynek właśnie DYNAFIT. Oprócz tego w sprzedaży dostępne są także modele hybrydowe łączące piny z tradycyjnym, zjazdowym modułem tylnym.

Foki skiturowe

Foki to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego skitourowca. Bez nich ani rusz. Dosłownie. Foki mocuje się od spodu narty, by ta nie osuwała się w dół na podejściach. Jednocześnie foki muszą pozwolić ci na płynny ślizg do przodu tak, by wspinaczka na nartach nie była zbyt męcząca.

Foka przylepia się do narty dzięki klejowi lub warstwie adhezyjnej, a jej końce przypina się do dzioba i pięty za pomocą haczyków, zaczepów czy obejm drucianych. Musi ona w pełni przykrywać podstawę narty, ale nie nachodzić na jej krawędzie. Jeśli chodzi o sam materiał, większość marek do produkcji fok stosuje moher otrzymywany z wełny kóz angorskich lub mieszankę moheru i włókien syntetycznych. 

Foki najlepiej kupować razem z nartami, by mieć pewność, że będą one idealnie pasować.

Buty skiturowe

Z wyglądu przypominają swoich zjazdowych kuzynów, jednak technologicznie nieco się od nich różnią. Najważniejszą cechą butów skiturowych jest mechanizm ski/walk pozwalający na swobodne, bardziej naturalne i oszczędne energetycznie poruszanie się pod górę. Przed zjazdem but można całkowicie zablokować, by mocno trzymał stopę. Podobnie, jak w przypadku nart turowych, buty mogą mieć bardziej zjazdowy lub podejściowy charakter. 

Z myślą o wspinaczach powstają lekkie, elastyczne i wygodne modele podczas, gdy zjazdowcy wybierają te gwarantujące przede wszystkim niezawodną stabilność. Szczególną uwagę należy zwrócić na kompatybilność buta z wybranym modelem wiązania zwłaszcza, gdy w grę wchodzi konstrukcja pinowa czy hybrydowa. But i wiązanie tworzą bowiem nierozłączny system i muszą doskonale ze sobą współgrać. 

W ponad 90% butów skiturowych dostępnych na rynku inserty umożliwiające użytkowanie wiązań kłowych pochodzą właśnie od DYNAFIT. W połączeniu z wiązaniami pinowym  modele te gwarantują bezproblemowe funkcjonowanie systemu i najwyższy poziom bezpieczeństwa. W sklepie rozpoznasz je po pomarańczowej osłonce z przodu.

Odzież techniczna

Śnieg, lodowate zimno, słońce i temperatura na krótki rękawek – skitouring uprawia się w szerokim spektrum warunków pogodowych, które potrafią też gwałtownie zmieniać się w trakcie jednej wycieczki. Ponadto na intensywnych podejściach ciało wydziela więcej potu, a następnie ulega szybkiemu schłodzeniu w trakcie zjazdu. 

Kapryśnej aurze i wysiłkowi o zmiennej intensywności podołają jedynie inteligentne materiały połączone w warstwowym systemie odzieży. Ubieraną bezpośrednio na skórę warstwę bazową powinna stanowić koszulka wspomagająca termoregulację i odprowadzająca pot, a więc tym samym zapobiegająca przegrzaniu organizmu. Na nią zakłada się warstwę środkową w postaci ciepłej bluzy czy kurtki, którą w przypadku wyższych temperatur można schować do plecaka na czas podejścia. Zestawu dopełnia wierzchnia warstwa odzieży – softshell lub kurtka membranowa oraz spodnie, które chronią przed wiatrem, opadami deszczu czy śniegu.

Raki, plecak i inne akcesoria

Skitouring uwielbia sprzęt. Podstawowe wyposażenie uzupełnia długa lista akcesoriów, które poza jedzeniem i piciem warto wziąć ze sobą na każdą wycieczkę. Otwiera ją pojemny plecak, a zaraz za nim znajdują się tak zwane harszle, czyli raki dla skiturowców, niezbędne w trudnych warunkach śniegowych. Mocuje się do nart przed rozpoczęciem podejścia, co zapobiega ześlizgiwaniu się na narty po mocno zmrożonym podłożu. O bezpieczeństwo w trakcie zjazdu zadba natomiast kask. Jeśli ruszasz w nieznane, przydadzą ci się z kolei przyrządy do nawigacji – mapa i kompas lub urządzenie GPS. Standardowy pakiet do sportów zimowych uwzględnia także okulary przeciwsłoneczne lub gogle, rękawice/łapawice i czapkę lub opaskę.


Specjalistyczny sprzęt oraz odzież i akcesoria do skitouringu znajdziesz na www.dynafit.com