Czy nauka może być ciekawa?
W jaki sposób opowiedzieć o nauce, wykorzystując narzędzia, które daje nam XXI wiek? Odpowiedzią jest Platforma Nauki, portal VOD, który wypełniony jest różnorodnymi treściami popularnonaukowymi, przedstawionymi w ciekawy i przystępny sposób.
Nauka to ludzie
Nauka w istocie jest niesamowita, wielowymiarowa i nieustannie się rozwija. O czym jednak nie można zapomnieć, to ludzie, którzy ją tworzą, rozwijają i propagują. To właśnie takie osoby stają się bohaterami i narratorami naszych produkcji. Ich unikatowa perspektywa buduje niezwykłe opowieści, które pokazują nie tylko jak ważna jest nauka w dzisiejszym społeczeństwie, ale także udowadniają, że jej uprawianie może być niezwykle ciekawe.
Co daje nam Internet?
Jego celem jest zwiększenie społecznego zainteresowania polską nauką i jej osiągnięciami oraz wzrost świadomości znaczenia nauki z różnych dziedzin w naszym społeczeństwie. W jaki sposób pokazać naukę młodzieży w sposób ciekawy i angażujący? Nie od dziś wiadomo jak wielką siłę ma przekaz w postaci krótkich video. YouTube cały czas podbija serca różnych odbiorców. To właśnie to zainspirowało nas do stworzenia Platformy pełnej wiedzy – w ciekawej formie. Jest to jednocześnie odpowiedzią na popularność przekazu w formie interenetowego video, jak i zaadresowaniem problemu małej znajomości krajowych osiągnięć naukowych wśród polskiej młodzieży. Treści nie ograniczają się jednak tylko do przedstawiania suchych faktów, ale także prezentują konkretne sylwetki osób, które miały wielki wpływ na rozwój nauki czy kultury. Na uwagę zasługuje również na przykład seria “Czym jest”, która w prosty sposób tłumaczy i szczegółowo omawia najważniejsze pojęcia pojawiające się w dyskusji o nauce.
Co możesz znaleźć na Platformie?
W tym roku przedstawiamy Wam drugą odsłonę Platformy, która porusza się po przestrzeniach mniej popularnych we współczesnym dyskursie naukowym. Pochylamy się bowiem nad bardziej humanistycznym obliczem polskiej nauki. Zagłębiamy się w najważniejsze prądy w filozofii, naukach społecznych, czy nawet teologii. Również w tej edycji czekają na Was zarówno historie z przeszłości – pokazujące początki rozwoju różnych dyscyplin naukowych i drogę ich kształtowania się przez kolejne pokolenia – ale i współczesne, właśnie trwające projekty. Poznacie między innymi historię życia i idei najważniejszych polskich filozofów (w serii Polska Myśl Filozoficzna), jak i wschodzące gwiazdy różnych obszarów współczesnej nauki, w seriach Polskie Badania i Polskie Talenty.
Odwiedź naszą stronę
Projekt Platforma Nauki jest realizowany ze wsparciem Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr SONP/SP/514259/2021 z dnia 13.01.2021; nazwa projektu Platforma Nauki II, kwota środków 496 300 zł
Materiał prasowy