Portal treści PR

Artykuły poradniki

prywatny lekarz

Dlaczego warto skorzystać z leczenia prywatnego?

Leczenie prywatne systematycznie staje się coraz bardziej popularne. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w coraz większych kolejkach do lekarzy specjalistów, ograniczeniu kontraktów zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są podstawowe zalety i wady leczenia prywatnego? Których specjalistów mamy za mało w Polsce?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza

Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA podkreślają, że aby dostać się do wybranego specjalisty Polacy muszą czekać przeciętnie aż 4 miesiące. To o z górą dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej wypatrujemy na poradę od endokrynologa – do dwóch lat. Niewiele lepiej prezentuje się to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Kolejnym kłopotliwym elementem w procesie leczenia są badanie diagnostyczne. Tu orientacyjny czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Wykonanie artroskopii stawu biodrowego to działanie, na które trzeba przeznaczyć ponad dwa lata. Niemal cały rok trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a nieznacznie powyżej pół roku na badanie bezdechu śródsennego.

Wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w naturalny sposób wpływa na niższą efektywność cyklu dalszego leczenia. Alarmujący jest także fakt złożonego dostępu do wiedzy na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może przekładać się na pogłębianie schorzenia. Warto zdać sobie sprawę, że wstępna diagnoza to wyłącznie początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Nierzadko okazuje się, że w dalszym leczeniu niezbędna jest wizyta u następnego specjalisty, gdzie ponownie trzeba czekać w długiej kolejce. W przypadku leczenia w państwowej placówce medycznej od momentu pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia ostatniego badania może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Wszystkie te kłopoty z powodzeniem może zniwelować leczenie prywatne.

Dlaczego warto korzystać z leczenia prywatnego?

Skrócony czas oczekiwania na badania i diagnozę to najważniejszy z atutów leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego specjalisty to zaledwie kilka tygodni, a czasami można się umówić z godziny na godzinę. Pozwala to na efektywne leczenie i diametralnie zwiększa nadzieję na powrót do pełni sił. Inne zalety leczenia prywatnego to:

Dogodna pora przyjęcia – lekarze prywatni dostosowują swój harmonogram do preferencji pacjentów. Nie ma problemu z wizytami po godzinach pracy.

Wybór placówki medycznej oraz lekarza prowadzącego – to my wybieramy do kogo pójdziemy na wizytę. Możemy w ten sposób ustrzec się kontaktu ze specjalistą, który nie nie ma dobrej opinii w środowisku. Dodatkowo z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych odsetek pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest nadal bardzo wysoki. Prywatne organizacje mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ciągłe ich douczanie. Pomocny w doborze danego eksperta jest portal BliskiLekarz.pl, który nie tylko pozwala zapoznać się z informacjami medycznymi i nowymi  technikami leczenia, ale także pomaga w znalezieniu właściwego profesjonalisty.

Sprzęt medyczny – placówki prywatne dbając o jakość usług dokonują permanentnej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Oddziałuje to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Na dodatek niektóre procedury, które uzyskały już opinię co najmniej nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych instytucjach, można przeprowadzić praktycznie bezboleśnie.

Komfort wizyty – zasadniczo różni się także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo umówionego spotkania, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to architektura przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im uzbrojenie, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w większości nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Skierowanie – korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej, nie jest wymagane posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak RTG, USG czy rezonans magnetyczny możemy wykonać bez skierowania, co przyczynia się do ograniczenia całego procesu leczenia.

Opcja wykupienia abonamentu – coraz więcej pracodawców decyduje się na wykupienie pakietów medycznych, które umożliwiają elitarne leczenie swoich pracownikom wraz z rodzinami.

Wybór prywatnej opieki zdrowotnej  z konkretnymi zobowiązaniami finansowymi. Za wysokiej jakość usługi trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Również dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wymagają uiszczenia kolejnych opłat. W sytuacji skomplikowanego leczenia, zakończonego zabiegiem i leżeniem w szpitalu, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są bardzo wysokie. Czasami jednak, gdy jedyną opcją na zachowanie szans na wyzdrowienie pozostaje zapłata, leczenie prywatne pozostaje ostatnim ratunkiem.

Jakich specjalistów brakuje w Polsce?

Wybór prywatnego leczenia jest mocno sprzężony z czasem oczekiwania na badanie u specjalisty przyjmującego w systemie NFZ. Zgodnie z danymi firmy Manpower, która badała deficyty w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Na samym szczycie znajdują się także specjaliści od chorób płuc, neurolodzy oraz ginekolodzy. Aktualnie Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ten trend ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na zwiększającą się lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie świadczą swoje usługi w Polsce, to osoby po 45 roku życia. Jeszcze niekorzystniej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie wszechstronni i młodzi specjaliści nie chcą się przenosić. Podstawowym powodem takiej sytuacji są wynagrodzenia lekarzy, które poza granicami kraju kształtują się na zdecydowanie wyższym poziomie. Między innymi właśnie migracja zarobkowa wpływa na wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z podstawowych narzędzi przekonywania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który prowadzony jest przez fachowców z dziedziny lekarskiej.

Autor:

Redakcja serwisu: https://bliskilekarz.pl