Pompa hydrauliczna jako podstawowa składowa maszyn budowlanych
Hydraulika siłowa to obecnie najlepszy mechanizm, który stanowi podstawę funkcjonowania przeróżnych maszyn. Wielu przedsiębiorców prężny rozwój swojej firmy opiera właśnie na maszynach, które działają na tym systemie. Są to takie branże jak górnictwo, rolnictwo, przemysł budowlany. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy zdolni przenosić ogromne ciężary, nie tracąc przy tym na precyzji wykonywanych działań.
Znaczącą zaletą funkcjonowania w oparciu o ten mechanizm jest też fakt, że jest on bardzo trwały – jeśli sprzęt jest nowy, potrafi pracować wiele tysięcy godzin bezawaryjnie. Jednak nie jest on wieczny i mimo jego trwałości trzeba pamiętać o tym, że także ulega eksploatacji. Elementem, który stanowi serce całej aparatury, jest pompa hydrauliczna i to na nią warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ pracuje nieustannie od momentu włączenia silnika maszyny do jego wyłączenia. Jest przez to szczególnie narażona na zużycie. Aby uniknąć sytuacji, w której całe urządzenie będzie niezdolne do prawidłowego działania, należy regularnie sprawdzać, w jakim stanie aktualnie jest pompa.
Pompa hydrauliczna – budowa, zasada działania
Głównym zadaniem, jakie wykonują pompy hydrauliczne, jest zamiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Energia mechaniczna najczęściej wytwarzana jest za pomocą silnika spalinowego lub elektrycznego. Pompa hydrauliczna przekazuje energię mechaniczną do czynnika roboczego, czyli w większości przypadków oleju, i za pomocą połączonych ze sobą przewodów podzespołów tłoczy ją do całej instalacji – pod odpowiednim ciśnieniem i z odpowiednią wydajnością. Energia hydrauliczna jest więc niczym innym jak cieczą roboczą wprawioną w ruch przez pompę. Dzięki wytworzonemu ciśnieniu pompa hydrauliczna wprawia w ruch olej i napędza cały mechanizm. Sprzętami opierającymi się na tej zasadzie działania są na przykład wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze czy prasy drukarskie.
Pompa hydrauliczna – serwis, regeneracja
Mimo wspomnianej już trwałości maszyn hydraulicznych, zdarzają się sytuacje awaryjne, gdy któryś z podzespołów zawodzi. Dzieje się tak najczęściej, jeśli nie dbamy odpowiednio o dany sprzęt i nie serwisujemy go regularnie. Sygnałem mówiącym o tym, że awaria dotknęła naszej maszyny, może być znaczny spadek mocy urządzenia lub mocno zwiększone obroty pracy czy brak płynności wykonywanych ruchów. W takim przypadku najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa pompa hydrauliczna. Wyjść z sytuacji jest kilka. Jednym z nich jest po prostu wymiana pompy na nową. Rozwiązanie łatwe, natomiast bardzo kosztowne, bo cena nowej pompy hydraulicznej to kwoty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo że ta metoda wydaje się najszybsza, to niestety taka nie jest, ponieważ bardzo często nowa pompa musi być sprowadzona z zagranicy, co wydłuża znacząco czas jej dostarczenia. Kolejnym sposobem na pozbycie się awarii jest regeneracja pompy hydraulicznej przez profesjonalny serwis. W Polsce funkcjonują serwisy, które dysponują najszybszym z możliwych rozwiązań, czyli natychmiastową wymianą uszkodzonej pompy na używaną i już zregenerowaną. Dodatkowo bardzo często można uzyskać pół roku gwarancji na zregenerowaną pompę.
Co się bardziej opłaca – nowa pompa hydrauliczna czy regeneracja starej?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, w przypadku, gdy pompa hydrauliczna ulegnie awarii, rozwiązań jest kilka. Wybór, na który się zdecydujemy, jest zależny od naszych możliwości. Zakup nowej pompy gwarantuje, że mamy element, który nie był jeszcze używany, i jeśli odpowiednio o niego zadbamy, to z pewnością posłuży dłuższy czas. Wybór tego wariantu wiąże się jednak z bardzo dużymi kosztami, nie tylko związanymi z samym zakupem, lecz także ze wstrzymaną pracą maszyny w oczekiwaniu na dostarczenie pompy, które może trwać nawet do kilku tygodni. Druga wspomniana opcja jest atrakcyjna, natomiast jeśli awaria będzie zbyt rozległa, znowu jesteśmy skazani na czas oczekiwania, który może generować poważne straty dla firmy. Optymalnym wariantem wydaje się wymiana pompy na zregenerowaną. Najczęściej wybieranymi markami są pompy marek takich jak: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth. W szczególności używane są modele:
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.
Rozwiązanie wydaje się najszybsze, najtańsze oraz trwałe, jeśli będziemy regularnie poddawać pompę profesjonalnemu serwisowaniu.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/